Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Festiwal PRETEXTY

Dodane przez: Grzegorz Rapanowicz
Festiwal PRETEXTY

W sobotę 3 października dotarł do Nowej Rudy podróżujący Festiwal Literacko-Artystyczny PRETEXTY. Projekt realizowany jest przez ludzi związanych z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza,

a jego ideą jest promowanie literatury młodej i ambitnej oraz sztuki współczesnej powiązanej np. z muzyką

i multimediami. Festiwal związany jest od 2010 r. z miastami Dolnego Śląska. Jesienna edycja preTEXTÓW obejmuje osiem miast. Rozpoczęła się 25 września w Wałbrzychu, później poprzez Kowary, Bielawę, Nową Rudę, Legnicę, Jawor, Świdnicę dotrze 18 października do Strzelina i tam festiwal ma się zakończyć.

W Nowej Rudzie Preteksty obejmowały warsztaty filozoficzne dla dzieci, spotkanie otwarte dla miłośników miasta, konkurs literacki, spotkania z poetami i na zakończenie koncert z muzyką elektroakustyczną.


W warsztatach wzięli udział uczniowie ze Sz.P. nr 2. Prowadząca spotkanie Kama Dolata zachęcała dzieci do obrazowania swoich myśli. Poprzez słowo i obraz, dialog i dyskusję, uczestnicy warsztatów wyrażają siebie.


Panel dyskusyjny o regionie poświęcony projektowi dolnośląskość.pl zgromadził liczną publiczność.
W spotkaniu wzięli udział artyści z Noworudzkiej Grupy Twórców Sztuki „Alfa Art”, lokalni twórcy
i działacze ze Stowarzyszenia Gór Sowich „Pasjonat” (wystawa prac w sali kominkowej), pisarze, poeci – wszyscy ci, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla swojego miasta.

Grzegorz Czekański prowadzący spotkanie zachęcał do odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowego, do wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia dla wspólnej sprawy.


Następnym punktem festiwalu był konkurs poetycki The Battle of 7 Words prowadzony przez Karola Pęcherza. W konkursie wzięli udział nie tylko poeci. Z siedmiu słów wybranych przez publiczność,
a związanych z Nową Rudą, trzeba było ułożyć wiersz. A oto te słowa: W RYNKU, STODOŁA, KOPALNIANA, Z WIĘCKIEWICZEM, FEDRUJE, RUDY, BIAŁE LOKOMOTYWY.

O zwycięstwie decydowały głosy publiczności. Konkurs wygrał:


Krzysztof Sobczak


Ulica Kopalniana –

pamiętasz nasz dom?

teraz to tylko pusta stodoła

opuszczonego kina

a w rynku stary plakat z Więckiewiczem

w jednej z witryn

na jego ustach rudy pył

ten sam, który pokrył

białe lokomotywy


Jeszcze tylko myśl

o lepszym filmie o nas

scenariuszu

lepszych końcowybh napisach

fedruje mózg


doprowadza do zawału


A oto wiersz innego uczestnika:


David Magen (wł. Tomasz Leśniowski)


Impresja


po niebie suną białe lokomotywy

poeta fedruje słowa

rudy las maszeruje nad miastem

w kinie leci film z Więckiewiczem

pamiętasz jeszcze te ulice

martwa, kopalniana, lipowa

w rynku stoi piękny ratusz

a na górze anny samotna stodoła


W przerwie prezentowano "Magazyn Materiałów Literackich Cegła" nr 32 Dolny Śląsk. Pamiętam, że ....Są to krótkie wspomnienia mieszkańców ułożone alfabetycznie według miast. Autorzy projektu zachęcają w ten sposób do tworzenia zbiorowego pamiętnika.

W spotkaniach autorskich wzięli udział poeci z Dolnego Śląska, którzy czytali swoje wiersze:

Klara Nowakowska, Ilona Witkowska, Karol Maliszewski, Jarek Dzigoński, Rafał Różewicz, Krzysztof Sobczak i Piotr Woźniak. W akcjach performance wystąpił Adam Kaczanowski. Przedstawił: Co jest nie tak z tymi ludźmi – skowyt wściekłego klowna i Witaminowy Chrystus – wyznanie.


Festiwal zakończył koncert veNN circles/ duet Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik prezentujący swoją muzykę jako improwizowanie i manipulowanie materiałem dźwiękowym.Festiwal PRETEXTY odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław 2016Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.