Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Historia i mitologia kresów profesora Niciei

Dodane przez: Grzegorz Rapanowicz
Historia i mitologia kresów profesora Niciei

W czwartek 17 grudnia gościliśmy już po raz drugi w naszej bibliotece Pana profesora Stanisława Nicieję – rektora Uniwersytetu Opolskiego. Profesor znany jest ze swojej pasji do opisywania miast polskich na kresach wschodnich. Wczorajsze spotkanie było sentymentalną podróżą do krainy dzieciństwa, niezwykle bliskiej wszystkim kresowiakom, ludziom,którzy swoją młodość pozostawili za wschodnią granicą.

Tym razem autor zaprezentował swoje najnowsze dzieło: Atlantyda kresowa. Historia i mitologia miast kresowych. T.1-6 ( w zamyśle dzieło wielotomowe). Każdy tom poświęcony jest poszczególnym miastom. Ta mityczna kraina to wspaniały cykl książek ze znakomitą ikonografią i fotografiami z archiwów prywatnych ludzi, którzy cały czas są w kontakcie z autorem.

Profesor niezwykle ciekawie opowiadał o niektórych miastach, miejscach,rodzinach i poszczególnych członkach ze znanych rodzin, przeplatał to zręcznie anegdotami. Oprócz wykładu, można było obejrzeć kilkunastominutowy film o Kołomyi i jej dawnych mieszkańcach.

Obecna na spotkaniu mogli kupić również najnowszy – siódmy już tom Kresowej Atlantydy. W tym tomie autor przedstawił m.in. dawny Drohobycz i jego sławnych mieszkańców: bogatych i biednych,artystów i wojskowych.

Historyk dzielił się też swoją troską o to, by ten dawny świat nie przepadł w niepamięci. Mówił, jak bardzo ważna dla zachowania tożsamości – zarówno narodu, jak rodzin i jednostek – jest świadomość własnych korzeni. Mogą w tym pomóc właśnie książki.
Stanisław Nicieja jest również autorem monografii o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie:Ogród snu i pamięci (1786-2010). W książce tej autor przedstawił dzieje jednego z najpiękniejszych i najoryginalniejszych cmentarzy europejskich i ludzi tam spoczywających.

Na zakończenie spotkania Pan profesor podpisywał swoje książki i długo jeszcze rozmawiał z kresowiakami. Wspominali świat, którego już nie ma. Rzeczywistość bezpowrotnie utraconą po 1945 roku.Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.