Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Jesień z Kameną w Nowej Rudzie

Dodane przez: Bożena Loc
Jesień z Kameną w Nowej Rudzie

    Stała współpraca Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie (Filia nr 3) z fundacją KAMENA Łódź zaowocowała, w sezonie kulturalno-oświatowym 1015/2016,  powołaniem do życia Integracyjnego Koła Pisarzy i Przyjaciół  KAMENA. Koło  skupia  starszych i młodszych amatorów  twórczości literackiej, ale prowadzone przez Barbarę Mietlińską  i wspomagane przez Bożenę Loc  i Teresę Fereżyńską   spełnia też szerszą  funkcję animatora kultury.         
    To dzięki aktywności Noworudzkiej KAMENY mieszkańcy Łodzi poznali twórczość Krystyny Sykuły , Weroniki Dobrzynieckiej, uzupełnili wiedzę o  Ziemi Kłodzkiej czytając  książkę „WSPOMNIENIA O LUDZIACH, którzy już odeszli... ” Juliana Golaka, śmiali się z zabawnych fraszek Barbary Mietlińskiej.
    Łodzianie też nie są dłużni i przy każdej wizycie u stóp Gór Sowich prezentują wypracowane przez siebie formy aktywizacji kulturalnej środowiska.  Tak było i tym razem.  Zaczęło się jednak  od  wręczenia  twórczyniom Noworudzkiej KAMENY i  Słupieckiej Bibliotece  Pucharu  ZŁOTA KAMENA  będącego podziękowaniem za  tak wspaniałą współpracę. Potem rozmawiano o roli amatorskiego  ruchu literackiego,  przedstawiono  twórczość gości i gospodarzy.  Obejrzano również wystawę  pokonkursową  ilustracji do  opowieści dziecięcej Marii Konopnickiej ” O krasnoludkach i sierotce Marysi”  Ostateczne podsumowanie konkursu nastąpi  w Łodzi, w dniu 18 października, w obecności prawnuczki pisarki Joanny Modrzejewskiej. Goście z Łodzi  zaskoczeni byli pomysłami na ilustracje, których bohaterem był najczęściej Koszałek Opałek, ale serce ich podbiła sierotka Marysia pośród stada gęsi. Taką foto-ilustrację  przygotowały dzieci z  Zielonej Pracowni, przy fachowej pomocy  pani Magdaleny Golec. Goście otrzymali również przepięknego Koszałka Opałka   wykonanego  przez twórców tej, jakże pięknej ilustracji.

    Drugi dzień spotkania to tradycyjnie już  prezentacja form  edukacyjnych  opracowywanych  przez Fundację.  Z uczniami III klasy  przeprowadzono warsztaty   ZNAKI TEATRU , podczas  których dzieci poznawały wszystkie metody porozumiewania się aktora z widzem. Budowano dekorację, ćwiczono mimikę twarzy i ruch sceniczny, sprawdzano  działanie światła i  efektów dźwiękowych. Wszystko na zasadzie współzawodnictwa pomiędzy  wyłonionymi grupami.
   Zupełnie nowa formą, nie prezentowaną jeszcze  dla tak dużej grupy dzieci  były warsztaty w formie wspólnie tworzonego spektaklu typu: „lalka i aktor”. Warsztaty oparte są o scenariusz przygotowany  przez Stanisława Andrzeja Średzińskiego dla teatrzyków podwórkowych, z muzyką Małgorzaty Średzińskiej w aranżacji  Iwony Starkowskiej.  Przygotowana  scenografia: stół , lustro, wieszak ze strojami, pozwala najmłodszym  poznać pojęcia; „garderoba” , „kostium”, „charakteryzacja”. Aktor  w trakcie rozmowy z maluchami maluje twarz, zakłada kostium i przygotowuje pacynkę. Potem prezentuje asystenta, który  w tym spektaklu pełni rolę „inspicjenta” i „suflera”.
   Dzieci dowiadują się, że o północy w Wigilijny Wieczór nie tylko zwierzęta, ale i zabawki mówią ludzkim głosem. Teraz razem z inspicjentem  animują dwanaście uderzeń zegara, podczas których  aktor przeistacza się w „Ołowianego Żołnierzyka” a pacynka w „Lalkę Petronelę”.
Rozpoczyna się spektakl o tym jak to mały Krzyś dostał pod choinkę wspaniałe prezenty, ale nie umiał się nimi bawić, zostawił straszny bałagan i poszedł spać. Zabawki się pogniewały i pojechały pociągiem „w cały świat”.
   Historia przeplatana jest piosenkami, w których  biorą udział dzieci  maszerując lub tańcząc.
   W drugiej części maluchy, wraz z aktorem i lalką, chcąc nakłonić zabawki do powrotu. śpiewają piosenki o misiu, zajączku i pociągu a te, ku radości wszystkich, odnajdują się w różnych miejscach sali.
   Teraz pozostało tylko nauczyć się refrenu piosenki: kochajmy zabawki one też kochają nas i obiecać, że: nie będziemy zabawek psuć a po zabawie odłożymy je na miejsce.
   Po tak wyczerpującym spektaklu już tylko pamiątkowe zdjęcia, przymierzanie ułańskiej czapki  i próby animacji pacynki Petroneli.
   Na pożegnanie goście z Łodzi obiecali kolejne warsztaty, tym razem podczas  akcji „Wakacje w mieście”.

                                                                  &fbsp;                                                                                                         Stanisław Andrzej Średziński


 Źródło: KAMENA


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.