Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Noworudzki wieczór literacki

Dodane przez: Grzegorz Rapanowicz
Noworudzki wieczór literacki

Noworudzki Wieczór Literacki    Dwaj młodzi poeci, Rafał Różewicz i Krystian Ławreniuk byli gośćmi spotkania autorskiego w bibliotece 19 grudnia 2016 r.
    Spotkanie prowadził Karol Maliszewski, który zna autorów już od dawna, kiedy zaczynali dopiero stawiać pierwsze kroki w poezji.  Stara się z uwagą czytać wszystkie teksty młodych twórców, jest dla nich mentorem i przepustką do środowiska poetyckiego. Jak zawsze prowadził świetnie, zadawał pytania, przybliżał publiczności sens przedstawianych wierszy, tłumaczył, co poeta miał na myśli, bo przecież nie wszyscy na poezji muszą się znać. Prowadzący doszukał się wspólnych tematów, haseł, jakie obydwaj młodzi ludzie poruszają w swoich tekstach. Pytał autorów o plany literackie na przyszłość. Rafał Różewicz pisze książkę, w której akcję usadowił w przedwojennej Nowej Rudzie. Wnikliwie wczytuje się m.in. w kroniki wittigowskie.  
    Natomiast Krystiana Ławreniuka fascynuje świat gier komputerowych. W następnej książce wspominać będzie swoje dzieciństwo i pragnienie zdobycia jednej takiej gry.
    Autorzy czytali fragmenty swoich książek i odpowiadali na pytania czytelników. Po spotkaniu można było nabyć książkę z autografem.


Rafał Różewicz

    W pierwszej części wieczoru wystąpił noworudzianin Rafał Różewicz, zaprezentował publiczności swoją drugą już książkę poetycką pt. „Państwo przodem”. Książka powstała dzięki dotacji z Wrocławskiego Programu Wydawniczego w ramach Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
    Jak zauważyli krytycy,  autor w swojej twórczości  jest bardzo sprawnym obserwatorem, wnikliwie opowiada nam rzeczywistość, słowami fotografują ją, trochę politykuje, ale nie agituje. Wyraźnie pokazuje nam swoje stanowisko.
Bohaterami jego wierszy, tak jak w poprzednim tomie są  przedmioty, nawet detale, jakieś ludzkie zachowania, a dzieje się to wszystko w pewnej wrocławskiej księgarni. Jego autorskie alter ego to Księgarz. I to z jego pozycji obserwujemy naszą rzeczywistość, faktycznie drwimy z niektórych zachowań, zastanawiamy się nad rzeczami, a przecież mamy je tylko wykorzystywać.
    Rafał Różewicz to obiecujący, ciągle rozwijający się poeta
Jego wiersze są zróżnicowane i (bardzo) współczesne. Mogą jeszcze wyznaczyć zaskakujące kierunki.


Pilnuję, by ktoś nie uszedł z „Życiem
na Gorąco” lub z książką ubraną w płaszcz,
jakby wykradał tajne akta członków ruchu oporu.

(fragm. wiersza „Księgarz opowiada o sobie”)


Krystian Ławreniuk

    W drugiej części wieczoru zaprezentował się Krystian Ławreniuk z Brzegu.
Przedstawił swoją książkę „Ziemia Wróżek”, którą opublikował dwa lata wcześniej.
Książka składa się z szesnastu opowiadań, w których autor opowiada nam o życiu  na emigracji w Anglii. Wszystkie te historie opowiedziane są z własnego doświadczenia.
W małym, turystycznym Dawlish znajduje się Wesołe Miasteczko, trafił tu Autor i rzesza innych, ciekawych ludzi. Każdy przypadek według autora  warty był opisania. Trochę to trwało. Poznajemy dole emigrantów, trochę zmitologizowane.Ledwo postawiliśmy stopy na angielskiej ziemi, a już staliśmy się celem numer jeden dla tych, którzy przybyli przed nami. Ktoś krzyknął, czy przywieźliśmy ze sobą fajki na sprzedaż, ktoś inny wyciągnął zza pazuchy owiniętą w gazetę butelkę wódki i ruszył chwiejnym krokiem w naszym kierunku, aby zbadać dokładniej, co ciekawego przybyło w nowym transporcie.

(fragm. opowiadania „Na Ziemi Wróżek”)
 Rafał Różewicz (ur. w 1990 r.) w Nowej Rudzie. Poeta i redaktor, obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego pierwsza książka poetycka Product Placement (2014 r.) nominowana była do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesiusa w kategorii Debiut Roku. Współredaguje pismo „Inter.-Literatura-Krytyka-Kultura” i stronę poecipolscy.pl.
Od zawsze zafascynowany twórczością  Mirona Białoszewskiego.
Krystian Ławreniuk (ur. 1984 r.), brzeżanin, poeta, prozaik, redaktor kwartalnika literackiego RED, rzecznik prasowy Starosty Powiatu Brzeskiego, członek Stowarzyszenia Żywych Poetów, autor tomu poetyckiego „Arkansas” i zbioru opowiadań „Ziemia Wróżek” (2014). Opowiadania zgłoszone były do konkursu literackiego Angelus 2015. Książkę tę postrzega się, jako jedną  z najlepszych książek Europy Środkowej.Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.