Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Więcej ognia...

Dodane przez: Krystyna Fecko
Więcej ognia...
W piątek 30 czerwca odbyły się XXVII Noworudzkie Spotkania z Poezją. Ogłoszono wyniki III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zygmunta Krukowskiego. Pierwszej Nagrody jury nie przyznało. Drugą Nagrodę zdobył Piotr Zemanek (Bielsko-Biała), miejsce trzecie  zajęły Zofia Mikuła z Warszawy i Paulina Pidzik z Krakowa. Na uroczystej gali laureatom wręczono  okolicznościowe pamiątki, dyplomy i nagrody pieniężne.

Zwycięski wiersz Piotra Zemanka:

Inside
znam tę część ciebie w środku mnie która nie ma imienia. widzę
jak chowa się w ciemność. próbuje niepostrzeżenie zanurzyć.

wsuwa się głębiej. dotyka wnętrza. otwiera … lepiej wyjdź ze mnie
na światło. po tobie mam czarną dziurę. czuję ją w brzuchu

na którym kładłaś głowę. karmiłaś swoje piersi. nie wiem czy
jesteś kobietą.  z ciała i krwi. ta część którą znam nie ma imienia.

dotyk nie daje pewności. szukamy jej po omacku. brniemy w mule
upływającej wody. dlatego muszę skazić rzeki do których kiedyś

wchodziliśmy. w których brodzą oczy. niech będą pełne brzydoty.
niech sparcieją wodniste powłoki. za daleka jest czysta woda. ty

godzisz się na wszystko. jak kobieta która oddaje się mężczyźnie.
która mówi dotknij wypróbuj zbadaj. nazwij mnie. nadaj mi imię.


Piotr Zemanek (ur. w 1960 r.) – poeta i wykonawca poezji śpiewanej, bywalec konkursów poetyckich, tworzy muzykę, najczęściej do własnych tekstów. Jedną ze swoich kompozycji właśnie zaprezentował na Spotkaniach.

Zaproszonym poetom i miłośnikom poezji przedstawiono antologię pokonkursową Rzeźbienie z ognia. Tytuł pochodzi z wiersza Ewy Włodarskiej. W antologii umieszczono wiersze 31 wyróżnionych autorów.
Poeci, kolejno przedstawiali się i osobiście prezentowali swoje wybrane wiersze. Nie wszyscy jednak wyróżnieni autorzy do nas przybyli. Wszystkim poetom gratulujemy i dziękujemy.

Gościem honorowym Spotkań w tym roku był Dariusz Suska (ur. 1968 r.w Złotoryi).  Poeta, laureat wielu nagród poetyckich. Jego książki nominowane były  m. in. do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Poetyckiej Silesius. Poeta czytał swoje wiersze z najnowszego tomiku Ściszone nagle życie (2016). Mieszka i pracuje w Warszawie. Rozmowę z autorem prowadził Karol Maliszewski.

Po krótkiej przerwie wystąpił radomski  bard: Piotr Dąbrówka – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Podczas koncertu przedstawił swoje utwory i interpretacje poetyckie znanych polskich poetów: Grochowiaka, Kofty, Tadeusza Nowaka, Leśmiana. Współzałożyciel (z Szymonem Wydrą) zespołu Carpe Diem. Na scenie od ponad 20 lat. Koncert wspaniały, i na pewno na długo zapadnie w pamięć słuchaczy.

Miłośników poezji i wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY ZA ROK!


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.