Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Marek Cybulski i jego książka: Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Cz. 1

Dodane przez: Krystyna Fecko
Marek Cybulski i jego książka: Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Cz. 1

O Nowej Rudzie, jej historii, tajemnicach i zagadkach opowiadał autor na spotkaniu z czytelnikami i mieszkańcami naszego miasta  26 lutego w noworudzkiej bibliotece. Następnego dnia Marek Cybulski prezentował swoją książkę w bibliotece słupieckiej. Książka jest uzupełnieniem i kontynuacją, działającego od kilku lat, założonego przez autora fanpage na Facebooku pod nazwą MC Noworuders, z którym zainteresowani mogli się już wcześniej zapoznać. Historia Nowej Rudy, jak sam autor mówi i pisze – fajna jest i specjalnie nie trzeba było zachęcać ludzi do spotkania z nim. W poniedziałkowy wieczór  zaciekawieni, tłumnie przybyli, wysłuchali i oglądnęli prezentację przygotowaną przez autora, a po spotkaniu przy podpisywaniu książek dzielili się z autorem swoimi refleksjami i odkryciami. Zawarte w książce opowiadania przybliżają nam historię, nieznane fakty, tragedie, legendy i podania z naszego zakątka – z Nowej Rudy i okolicznych wiosek. Od czasów Stillfriedów, Hitlera, do 1946 roku.

Marek Cybulski to pasjonat i kolekcjoner wszystkiego, co łączy się z Nową Rudą. Gawędziarz, człowiek otwarty, nawiązujący korespondencję z dawnymi mieszkańcami, szperający w archiwach i dawnych dokumentach. Człowiek cierpliwy, który tłumaczy na język polski i próbuje poskładać w całość poszarpane wspomnienia, znalezione listy, czy widokówki. Autor często odwołuje się do Josepha Wittiga - noworudzianina,  przedwojennego kronikarza Ziemi Noworudzkiej, którego "Chronik der Stadt Neurode" to bezsprzecznie ciągle skarbnica wiedzy o dawnym mieście i okolicach.

Opowiadania wzbogacone są ilustracjami, fotografiami i grafikami. Teraz czekamy z niecierpliwością na część drugą, a może i trzecią?

Zapraszamy wspólnie z autorem do przygody z przedwojenną Neurode.

Marek Cybulski, noworudzianin (ur. 1970) obecnie mieszka i pracuje w Londynie.2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.