Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Na Kresy z Nicieją

Dodane przez: Krystyna Fecko
Na Kresy z Nicieją

W piątkowe popołudnie, 13 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, który po raz trzeci zabrał czytelników w podróż na Kresy Wschodnie. Jego Kresowa Atlantyda ( w zamyśle dzieło wielotomowe) cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Czytelnicy już wyczekują kolejnego tomu.

Kiedy 3 lata temu gościliśmy autora, mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi sześcioma tomami. Piątkowe  spotkanie to promocja kolejnych – z dziesiątym, jubileuszowym tomem.  Każdy z tomów ma podobną, jak poprzednie części konstrukcję, czyli na pierwszy plan wysuwa się miasto wiodące. Tym razem jest to Złoczów. Miasto w obwodzie lwowskim, z którego pochodzą m.in. Zbigniew Brzeziński – doradca prezydentów amerykańskich, Władysław Pobóg-Malinowski, jeden z najwybitniejszych historyków polskiej emigracji i  pułkownik Dąbek (dowódca Obrony Polskiego Wybrzeża). W tym tomie znalazła się również historia rodzinna noworudzianki Pani Janiny Czerniawskiej.

Wszystkie tomy są przepięknie wydane, mają bogatą ikonografię. Oprócz wspomnień znajdują się w nich również fotografie z prywatnych archiwów ludzi, którzy są w stałym kontakcie z autorem.
Jak zwykle profesor ciekawie opowiadał (przy sporym audytorium) o utraconych polskich miastach.

Kresy Wschodnie to jego pasja i fascynacja, której uległ już bardzo dawno temu. Kiedy tuż po studiach odwiedził przypadkowo Lwów – zakochał się w tym mieście. Poznając historię miasta, poznał w ten sposób miejsca i ludzi związanych z nim. Wielkie osobowości, znamienite rody i zwykłych mieszkańców, kresowiaków i ich potomków. To dla nich, ich rodzin i dla poznania naszej historii prof. Nicieja prowadzi swoją pracę badawczą.

W czasie prelekcji wyświetlony został film: Bitwa pod Zadwórzem. Dokument ten przybliżył nam historię stoczonego boju młodych lwowiaków ochotników z żołnierzami bolszewickimi 33 km od Lwowa - 17 sierpnia 1920 r. Bitwa ta była bardzo ważna dla niepodległej Polski.

Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki wraz z autografem i porozmawiać z autorem.

W czasie spotkania wystąpił duet młodych muzyków – zespół KUBAR, czyli Kuba i Bartek Syrycowie z Suszyny, którzy w towarzystwie swojego nauczyciela Zygmunta Szkretki wykonali wiązankę zapomnianych utworów kresowych.

Bardzo dziękujemy profesorowi za wyjątkową lekcję historii, życzymy owocnej twórczości i czekamy na kolejne tomy Kresowej Atlantydy, a  zespołowi za wspaniałą ucztę muzyczną.
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.