Trwa ładowanie danych...

Aktualności

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera 2018!

Dodane przez: Krystyna Fecko
Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera 2018!

Olga Tokarczuk została laureatką tegorocznej Man Booker International Prize, jednego z najważniejszych, obok literackiego Nobla i Pulitzera, wyróżnień w świecie literatury. Pisarkę wyróżniono za książkę Bieguni. Komisja tak oto uzasadniła wybór (cytujemy): Bieguni to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce (…) o tym, że nie da się uciec  – od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. (…) to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka".

Komisja przyznająca Bookera wybierała spośród 108 utworów. Nominację uzyskało 13, a do ostatecznej „rozgrywki” przeszło 6 książek – oto ich autorzy: Virginie Despentes z Francji, Han Kang z Korei Południowej, Deborah Smith z Wielkiej Brytanii, László Krasznahorkai z Węgier,  Antonio Muñoz Molina z Hiszpanii, Ahmed Saadawi z Iraku i Olga Tokarczuk z powieścią „Bieguni”.

Bookera otrzymują autorzy książek oraz – traktowani jak równorzędni laureaci – ich tłumacze. „Biegunów” przełożyła na język angielski Jennifer Croft, dzięki czemu przed rokiem powieść dotarła do czytelników brytyjskich, a niedawno także amerykańskich. Nagrodę podzielą między siebie pisarka i tłumaczka.

Serdecznie gratulujemy Oldze Tokarczuk i życzymy dalszych sukcesów.2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.