Trwa ładowanie danych...

Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna jest placówką samorządową pełniącą jednocześnie funkcję instytucji kultury i centralnej książnicy miasta. Składa się z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni, mieszczących się od 1994 roku w przestronnych i nowoczesnych lokalach przy ul. Bohaterów Getta 10 w Nowej Rudzie, w budynku po nieistniejącym browarze.

Integralną częścią MBP są 3 filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta. Filia nr 1 zlokalizowana jest w dzielnicy Drogosław przy ul. Świdnickiej 54. Filie nr 3 i 4 znajdują się w dzielnicy Słupiec na ulicy Kłodzkiej.

MBP posiada bogaty zbiór książek (prawie 126 tysięcy woluminów), w tym księgozbiory w językach obcych: rosyjskim, czeskim, niemieckim, francuskim i angielskim, oraz bogatą kolekcję zbiorów regionalnych skrupulatnie gromadzonych i opracowywanych od 1970 roku. Biblioteka prenumeruje około 40 tytułów czasopism udostępnianych w czytelni.

Noworudzka książnica wykorzystuje elektroniczne technologie w zakresie tworzenia i udostępniania baz danych (katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych), rejestracji czytelników i wypożyczeń, udostępniania internetu.

Biblioteka aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, podejmuje szerokie spektrum działań kulturalnych, co wpływa na atrakcyjny wizerunek instytucji. Bardzo ważnym elementem działalności biblioteki jest popularyzacja regionalnych i lokalnych twórców poprzez organizowanie wystaw, wernisaży i spotkań autorskich.

Nowa Ruda zaistniała - za sprawą biblioteki - na ogólnopolskiej literackiej i kulturalnej mapie, dzięki Noworudzkiemu Klubowi Literackiemu "Ogma" i Noworudzkim Spotkaniom z Poezją organizowanymi od 17 lat przez bibliotekę. W noworudzkiej książnicy w latach dziewięćdziesiątych debiutowała Olga Tokarczuk odczytując fragmenty swej pierwszej powieści "Podróż Ludzi Księgi". Możemy także poszczycić się wieloletnią współpracą ze znanym krytykiem literackim dr Karolem Maliszewskim.

W 2001 roku Miejska Biblioteka Publiczna uhonorowana została przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich medalem "Bibliotheca Magna Perrenisque", jako placówka przyjazna czytelnikom oraz za całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego.


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
2016 © Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu biblioteka.nowaruda.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Rudzie, ul. Boh. Getta 10, 57-400 Nowa Ruda.