Archiwum za rok 2019

70. urodziny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Dyrektor MBP w towarzystwie Burmistrza Miasta oraz kierowniczki Czytelni
dodano: wtorek, 29 października 2019 autor: Rafał Wojciechowski źródło: https://www.noworudzianin.pl/WWW/2019/10/03/70-urodziny-miejskiej-biblioteki-publicznej/?fbclid=IwAR2D_Hi01id5IusjUiKXdqrTW7Y4YXvoaRvwZRXNyLzBLL-BdvSwpjpfUWk

Wychowali kilka pokoleń czytelników i nie zamierzają na tym poprzestać. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie świętuje 70-lecie powstania. Z tej okazji w czwartek 26 września w Czytelni MBP w Nowej Rudzie odbyła się uroczystość z udziałem władz powiatu, miasta byłych i obecnych pracowników noworudzkiej biblioteki i wielu zaproszonych gości

Wydarzenie to było połączone z otwarciem nowo wyremontowanej czytelni. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Sławomir Drogoś, wśród obecnych była również pierwsza kierowniczka biblioteki pani Melania Bazała. Niestety ze względu na chorobę w wydarzeniu nie mogła uczestniczyć jej następczyni, wieloletnia dyrektorka noworudzkiej biblioteki Witolda Waloszczyk.

– Wspaniały jubileusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie, to 70 lat pracy dla mieszkańców, pracy wielu ludzi którym z okazji tego jubileuszu składam serdeczne podziękowania – mówił burmistrz Tomasz Kiliński. – Dzisiejsza biblioteka, która działa w każdej dzielnicy naszego miasta służy mieszkańcom może już trochę inaczej, bardziej nowocześnie niż kiedyś, ale cały czas jest bardzo potrzebna. Pracownicy biblioteki cały czas pracują nad jej rozwojem, starają się by mieszkańcy mieli do niej jak najlepszy dostęp. Byłym i obecnym pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie składam serdeczne życzenia, życzę dalszego rozwoju i jak największej ilości czytelników – dodał burmistrz.

Dziś biblioteka udostępnia nie tylko książki. Do dyspozycji czytelników jest m.in. prasa codzienna, tygodniki, materiały audio – wizualne. Biblioteka umożliwia tzw. wypożyczenia między. Biblioteka to również centrum życia kulturalnego miasta. Mieszkańcy Nowej Rudy doskonale znają wystawy, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne czy spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi. W trosce o dostęp do biblioteki osobom niepełnosprawnym w siedzibie przy ul. Bohaterów Getta już niedługo zamontowany zostanie schodołaz.

– Jestem zaszczycony, że przypadł nam tak wspaniały jubileusz. To 70 lat historii tworzonej przez cudownych ludzi – naszych pracowników i czytelników. Miejska Biblioteka Publiczna trwale wpisała się w przestrzeń Nowej Rudy i każdego dnia bardzo ciężko pracujemy nad tym, aby ta rola nie słabła, budując instytucję nowoczesną i otwartą dla wszystkich – mówił dyrektor Sławomir Drogoś. – Przy okazji tej ważnej uroczystości pochwalę się, ostatnio udało nam się pozyskać 136 tys. na modernizację czytelni z Ministerstwa Kultury z programu Infrastruktury Bibliotek. Cieszę się, że dzięki tym środkom i naszemu wkładowi to pomieszczenie jest zupełnie inne – odświeżone. Jest nowa elektryka, nowe okna, nowe meble i klimatyzacja, czytelnia po prostu przeszła metamorfozę – dodał.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania nie zabrakło gratulacji na ręce dyrektora Sławomira Drogosia, składanych przez władze samorządowe powiatu w osobach wicestarosty powiatu kłodzkiego Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kłodzkiego Roberta Dumy, burmistrza Tomasza Kilińskiego, współpracujących z biblioteką Wojciecha Kołodzieja i Agaty Pilarskiej z Miejskiego Ośrodka Kultury i dyrektorów zaprzyjaźnionych i współpracujących szkół i bibliotek z terenu powiatu kłodzkiego.

Dyrektor biblioteki odczytał też jubileuszowy list gratulacyjny, który biblioteka otrzymała z okazji jubileuszu od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Uroczystość uświetniły swym występem Dziewczęcy Zespół Wokalny „Con Grazia” z Bystrzycy Kłodzkiej pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy.

Fot. Agnieszka Bekalarczyk

Członkini Dziewczęcego Zespółu Wokalnego „Con Grazia” z Bystrzycy Kłodzkiej grająca na gitarze
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Członkini Dziewczęcego Zespółu Wokalnego „Con Grazia” podczas występu wokalnego
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Dyrektor Biblioteki Sławomir Drogoś przemawia do gości zgromadzonych w Czytelni MBP
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Dyrektor MBP w towarzystwie Burmistrza Miasta oraz kierowniczki Czytelni
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Dyrektor Biblioteki przemawiający do zgromadzonych gości w Czytelni MBP
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Występ Dziewczęcego Zespółu Wokalnego „Con Grazia” z Bystrzycy Kłodzkiej
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Dyrektor Biblioteki odbiera kwiaty od jednego z uczestników jubileuszu
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z KIerownikiem Działu imprez składający gratulacje
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Informatyk MBP odbierający nagrodę z rąk Dyrektora biblioteki
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Goście zgromadzenie w Czytelni MBP, gratulujący z okazji jubileuszu
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Agata Iwańska - kierownik Filii Nr 3 odbierająca nagrodę z rąk Dyrektora
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Melania Bazała odbierająca gratulacje od uczestników jubileuszu
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk
Melania Bazała - emerytowany Dyrektor Biblioteki składa gratulacje z okazji jubileuszu
Copyright © Agnieszka Bekalarczyk