Archiwum za rok 2015

Cudze chwalicie swego nie znacie

20150522161408.jpg
dodano: piątek, 22 maja 2015 autor: Grzegorz Rapanowicz

„Każdy człowiek coś w życiu zrujnował, jednak tylko człowiek niezwykły potrafi z tych ruin wydobyć zabytki”.

Kraków, Malbork, Wałbrzych. Miasta, w których znajdują się najbardziej znane zamki naszego kraju. Choć Polska jest bogata w te zabytkowe budowle, to przeważnie zwiedzamy tylko najsławniejsze, największe, historyczne, pozostając przy tym, całkiem obojętnymi na to, co znajduje się bardzo blisko naszej miejscowości…

18.05.2015 roku w Filii Nr 3 w Słupcu odbył się wykład, zorganizowany dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, który poprowadził pan Henryk Hnatów – Krynicki – historyk i autor książki „Zamek Kapitanowo”. Pan Henryk ponownie przybliżył uczestnikom historię zamku Kapitanowo, który znajduje się w Ścinawce Średniej, a jego historia sięga siedem wieków wstecz (XIV w.) i jest niezwykle intrygująca. Opowieść, którą snuł właściciel zamku, była bardzo wciągająca. W końcu niecodziennie ma się styczność z człowiekiem, który potrafi w sposób zachwycający opowiedzieć historię każdej cegły, z której zbudowano zamek, portalu, czakramu schodów, a nawet zawiasów w drzwiach. Dzięki panu Henrykowi dowiedzieliśmy się co nieco o architekturze tej wspaniałej budowli oraz zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania zamku. Propozycja została przyjęta bardzo entuzjastycznie, a apetyt na zwiedzenie, tego pięknego miejsca, wzrósł, kiedy dowiedzieliśmy się, że przyjeżdżając w mniejszych grupach lub indywidualnie, istnieje możliwość potrzymania w rękach „skarbów” odnalezionych podczas wykopalisk archeologicznych na terenie zamku. Raczej nikt nie zaprzeczy, że to dosyć niecodzienne przeżycie, trzymać w rękach, nie bagatela, kilkusetletni przedmiot i nie słuchać ciągle, stałej mantry przewodników muzeów: „Proszę nie dotykać eksponatów.”

Niekonwencjonalne podejście właściciela powoduje, że historia nie jest nudna tylko porywająca i ciekawa. Człowiek zaczyna odczuwać niedosyt i chciałby bardziej zagłębić się w dzieje zamku Kapitanowo, poznać je „od podszewki”, osobiście, namacalnie. Dlatego, jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę, pozwiedzać niezwykłe miejsca, poznać historię, to wcale nie musicie jechać na drugi koniec Polski. Wystarczy wsiąść w samochód albo na rower i pojechać do Ścinawki Średniej, tak po prostu, bo tam, w starych murach, zaklęte jest siedemset lat historii, która krok po kroku, wydobywana jest na światło dzienne.

20150522161346.jpg
20150522161358.jpg
20150522161408.jpg
20150522161418.jpg
20150522161427.jpg