Archiwum za rok 2015

Festiwal PRETEXTY

20151005125223.jpg
dodano: poniedziałek, 5 października 2015 autor: Grzegorz Rapanowicz

W sobotę 3 października dotarł do Nowej Rudy podróżujący Festiwal Literacko-Artystyczny PRETEXTY. Projekt realizowany jest przez ludzi związanych z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza, a jego ideą jest promowanie literatury młodej i ambitnej oraz sztuki współczesnej powiązanej np. z muzyką i multimediami. Festiwal związany jest od 2010 r. z miastami Dolnego Śląska. Jesienna edycja preTEXTÓW obejmuje osiem miast. Rozpoczęła się 25 września w Wałbrzychu, później poprzez Kowary, Bielawę, Nową Rudę, Legnicę, Jawor, Świdnicę dotrze 18 października do Strzelina i tam festiwal ma się zakończyć.

W Nowej Rudzie Preteksty obejmowały warsztaty filozoficzne dla dzieci, spotkanie otwarte dla miłośników miasta, konkurs literacki, spotkania z poetami i na zakończenie koncert z muzyką elektroakustyczną.

W warsztatach wzięli udział uczniowie ze Sz.P. nr 2. Prowadząca spotkanie Kama Dolata zachęcała dzieci do obrazowania swoich myśli. Poprzez słowo i obraz, dialog i dyskusję, uczestnicy warsztatów wyrażają siebie.

Panel dyskusyjny o regionie poświęcony projektowi dolnośląskość.pl zgromadził liczną publiczność.

W spotkaniu wzięli udział artyści z Noworudzkiej Grupy Twórców Sztuki „Alfa Art”, lokalni twórcy i działacze ze Stowarzyszenia Gór Sowich „Pasjonat” (wystawa prac w sali kominkowej), pisarze, poeci – wszyscy ci, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla swojego miasta. a związanych z Nową Rudą, trzeba było ułożyć wiersz. A oto te słowa: W RYNKU, STODOŁA, KOPALNIANA, Z WIĘCKIEWICZEM, FEDRUJE, RUDY, BIAŁE LOKOMOTYWY.

Grzegorz Czekański prowadzący spotkanie zachęcał do odkrywania lokalnego dziedzictwa kulturowego, do wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia dla wspólnej sprawy.

Następnym punktem festiwalu był konkurs poetycki The Battle of 7 Words prowadzony przez Karola Pęcherza. W konkursie wzięli udział nie tylko poeci. Z siedmiu słów wybranych przez publiczność. O zwycięstwie decydowały głosy publiczności. Konkurs wygrał:

Krzysztof Sobczak
Ulica Kopalniana –
pamiętasz nasz dom?
teraz to tylko pusta stodoła
opuszczonego kina
a w rynku stary plakat z Więckiewiczem
w jednej z witryn
na jego ustach rudy pył
ten sam, który pokrył
białe lokomotywy
Jeszcze tylko myśl
o lepszym filmie o nas
scenariuszu
lepszych końcowych napisach
fedruje mózg
doprowadza do zawału

A oto wiersz innego uczestnika:

David Magen (wł. Tomasz Leśniowski)
Impresja
po niebie suną białe lokomotywy
poeta fedruje słowa
rudy las maszeruje nad miastem
w kinie leci film z Więckiewiczem
pamiętasz jeszcze te ulice
martwa, kopalniana, lipowa
w rynku stoi piękny ratusz
a na górze anny samotna stodoła

W przerwie prezentowano nr 32 Dolny Śląsk. Pamiętam, że... Są to krótkie wspomnienia mieszkańców ułożone alfabetycznie według miast. Autorzy projektu zachęcają w ten sposób do tworzenia zbiorowego pamiętnika.

W spotkaniach autorskich wzięli udział poeci z Dolnego Śląska, którzy czytali swoje wiersze:

Klara Nowakowska, Ilona Witkowska, Karol Maliszewski, Jarek Dzigoński, Rafał Różewicz, Krzysztof Sobczak i Piotr Woźniak. W akcjach performance wystąpił Adam Kaczanowski. Przedstawił: Co jest nie tak z tymi ludźmi – skowyt wściekłego klowna i Witaminowy Chrystus – wyznanie.

Festiwal zakończył koncert veNN circles/ duet Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik prezentujący swoją muzykę jako improwizowanie i manipulowanie materiałem dźwiękowym.

Festiwal PRETEXTY odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław 2016

20151005125223.jpg
20151005125305.jpg
20151005125347.jpg
20151005125408.jpg
20151005125847.jpg