Archiwum za rok 2016

Miłość i pamięć

a8a240b4adfd4e2fac85e29c61e07811d772e571.jpg
dodano: środa, 26 października 2016 autor: Krystyna Fecko

Małgorzata Szumska autorka "Zielonej sukienki" zabrała nas we wtorkowy wieczór w nostalgiczną podróż w głąb dzisiejszej Rosji. Śladami swoich dziadków, którym przyszło żyć w powojennym Związku Radzieckim. Podróż tę odbyła na prośbę babci, która często wspominała i dużo opowiadała swojej wnuczce o tamtych ciężkich czasach. I właśnie "Zielona sukienka", debiutancka powieść autorki opowiada historię młodej Janki i Staszka. O ich życiu w małej wiosce na Wileńszczyźnie, działalności w partyzantce, rozstaniu  i zaczynaniu po wielu latach wszystkiego od nowa już na Dolnym Śląsku. Jest to wzruszająca opowieść o wielkim uczuciu, które zostało wystawione na najtrudniejszą próbę. Dziadka 6 lat po wojnie zesłano jako wroga narodu na 25 lat do gułagu w Kazachstanie, a babcię z rocznym synkiem przesiedlono na Syberię.

W 2012 roku w lipcu 60 lat po tych wydarzeniach pisarka rusza w podróż, odwiedza te same miejsca i odnajduje ludzi, którzy jeszcze pamiętają...
Podroż rozpoczęła od Wilna, bo tam się wszystko zaczęło. Potem jedzie dalej.
Odnajduje wieś Makruszę obecnie wyludnioną, w której przebywała Janka i co najciekawsze niedaleko spotyka Szurę, kobietę z którą babcia się przyjaźniła. Rosjanka ciepło przyjęła naszą podróżniczkę. Jedzie potem do Karagandy, miejsca katorżniczej pracy jej dziadka. Zwiedza ogromne muzeum poświęcone pamięci ofiar represji politycznych.

Rosja od zawsze fascynowała autorkę, w podróż wybrała się sama, spontanicznie, bez znajomości języka i bez przygotowania. Na trasie spotykała jednak fajnych ludzi, którzy pomogli jej znaleźć rodzinę i miejsca, o których opowiadała jej babcia. Wspomnienia z podróży połączyła ze starymi i nowymi fotografiami, które razem tworzą barwną sagę rodzinną.
Książka jest hołdem dla tych wszystkich ludzi, którym przyszło żyć, ciężko pracować, głodować i umierać w dalekim zakątku świata. Autorka napisała tę książkę w nadziei, że stanie się ona pomostem między pokoleniami.

Małgorzata Szumska pisarka, podróżniczka, blogerka (www.milionmonet.wordpress.com), aktorka teatru lalek, instruktorka jogi, kobieta o wielu twarzach. Przyjechała do nas ze Złotego Stoku. Pracuje obecnie nad nowym projektem: "Twarze tajfunu". Będzie to prelekcja z podróży na Filipiny. W listopadzie 2013 roku potężny tajfun Yolanda uderzył w Filipiny. Dwa miesiące później w ramach wolontariatu autorka pojechała tam pomagać w odbudowie domów i szkół.

Spotkanie było niezwykle udane i ciekawe. Słuchacze byli oczarowani naszym gościem.
Mamy nadzieję, że ponownie się spotkamy.

3cc7a2ccae93816839faf7e1c7e057788308c7ae.jpg
a8a240b4adfd4e2fac85e29c61e07811d772e571.jpg