Archiwum za rok 2018

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera 2018!

Olga Tokarczuk w trakcie Festiwalu Góry Literatury
dodano: wtorek, 29 maja 2018 autor: Krystyna Fecko

Olga Tokarczuk została laureatką tegorocznej Man Booker International Prize, jednego z najważniejszych, obok literackiego Nobla i Pulitzera, wyróżnień w świecie literatury. Pisarkę wyróżniono za książkę Bieguni. Komisja tak oto uzasadniła wybór (cytujemy): Bieguni to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce (…) o tym, że nie da się uciec  – od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. (…) to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka".

Komisja przyznająca Bookera wybierała spośród 108 utworów. Nominację uzyskało 13, a do ostatecznej „rozgrywki” przeszło 6 książek – oto ich autorzy: Virginie Despentes z Francji, Han Kang z Korei Południowej, Deborah Smith z Wielkiej Brytanii, László Krasznahorkai z Węgier,  Antonio Muñoz Molina z Hiszpanii, Ahmed Saadawi z Iraku i Olga Tokarczuk z powieścią „Bieguni”.

Bookera otrzymują autorzy książek oraz – traktowani jak równorzędni laureaci – ich tłumacze. „Biegunów” przełożyła na język angielski Jennifer Croft, dzięki czemu przed rokiem powieść dotarła do czytelników brytyjskich, a niedawno także amerykańskich. Nagrodę podzielą między siebie pisarka i tłumaczka.

Serdecznie gratulujemy Oldze Tokarczuk i życzymy dalszych sukcesów.