Archiwum za rok 2022

Spotkanie z Ireną Dąbek

Wspólne zdjęcie grupy uczniów z panią Ireną Dąbek w Sali Kominkowej MBP
dodano: środa, 19 października 2022 autor: Rafał Wojciechowski

12 października 2022 r. uczniowie klasy IVa Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie wraz z wychowawczynią uczestniczyli w spotkaniu z Panią Ireną Dąbek - Sybiraczką, mieszkającą w naszym mieście. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie i trwało 2 godziny. Zostało uroczyście otwarte „Marszem Sybiraków”, który jest oficjalnym hymnem Związku Sybiraków.

Pani Irena Dąbek, kobieta wspaniała i niezwykle inspirująca, opowiedziała nam o osobistym doświadczeniu – zesłaniu na Sybir. Przekazała wiedzę, jakiej nie sposób odnaleźć w żadnym podręczniku szkolnym. Uczniowie mieli okazję przejrzeć osobiste fotografie i pamiątki Pani Ireny, które w połączeniu z jej relacją stanowiły dla licealistów prawdziwą lekcję "żywej historii”. Spotkanie zakończyło się należnymi owacjami na stojąco, wspólnym zdjęciem i wręczeniem Pani Irenie bukietu kwiatów. Natomiast uczniowie klasy IVa otrzymali od Pani Ireny zbiór wierszy o Sybirakach.

Uśmiechnięta wychowawczyni pokazuje dokument swoim uczniom
Wspólne zdjęcie grupy uczniów z panią Ireną Dąbek w Sali Kominkowej MBP
Irena Dąbek przemawia do uczniów zgromadzonych w Sali Kominkowej