Archiwum za rok 2016

20160124193457.jpg
dodano: niedziela, 24 stycznia 2016 autor: Grzegorz Rapanowicz

Wieczór Kolęd.

Już od kilkunastu lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie końcem stycznia odbywają się występy zespołów oraz chórów z Nowej Rudy i okolic,  a tematyką występów są kolędy i pastorałki.

21 stycznia 2016roku Sala Kominkowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie zgromadziła około 70 osób; na wieczorze kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Ludowego „Katarzynki”, który gościliśmy po raz kolejny w naszej bibliotece.

Ludowy Zespół "Katarzynki" powstał w 2004r.
w Ścinawce Górnej w Gminie Radków z inicjatywy pani Katarzyny Jarosz.
Bardzo istotne jest to, że w działalność zespołu powoli włączane są dzieci i młodzież.Coraz częściej biorą udział w występach "Katarzynek". Zespół ma swoją siedzibę
w Centrum Inicjatyw Wiejskich Gminy Radków w Ścinawce Górnej. Na przestrzeni lat nie obyło się bez przemian. Zmieniali się członkowie zespołu, przybywało utworów w repertuarze oraz doświadczeń i umiejętności. Jedno jest jednak niezmienne - pasja oraz miłość do tego co robią.
Kapela :

Kierownik muzyczny – Stanisław Bury (akordeon)

Zofia Lubańska (skrzypce)

Andrzej Sarnecki (skrzypce)

Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych
i tylko w Polsce kolęd jest tak wiele. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu,
są tak różne: smutne i wesołe; skoczne i nastrojowe; patetyczne i żartobliwe. W wielu znajdziemy rytmy polskich tańców - oberka, mazura, poloneza. Są piękne i łatwe do śpiewania.

Na zakończenie występu zespołu nastąpiło otwarcie wystawy hafu autorstwa pani Heleny Gorczyckiej pt. „Szanujmy wspomnienia”, którą można oglądać w sali kominkowej naszej biblioteki do 5 lutego 2016r. w godzinach otwarcia.

Pani Helena Gorczycka jest emerytowaną nauczycielką. Uwielbia prace dekoratorskie i robótki ręczne; m. in. szydełkowanie i haftowanie.Potrafi haftować obrusy, bieżniki, serwetki haftem richelieu,kaszubskim, mereżkowymi krzyżykowym. Efektem pasji pani Heleny Gorczyckiej jest ta wystawa.

Następnie publiczność została zaproszona na słodki poczęstunek.

20160124193457.jpg
20160124193649.jpg