Wystawa Literatura w oczach AI

Grafika promująca wystawę Literatura w oczach AI.
dodano: poniedziałek, 24 czerwca 2024 autor: Rafał Wojciechowski

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pod tytułem „Literatura w oczach AI”.

Po raz pierwszy wystawiamy prace, które nie są dziełem człowieka...

Sztuczna inteligencja wdarła się do naszej rzeczywistości szturmem, powodując wiele zamieszania. Duże modele językowe, karmione miliardami danych, niejednokrotnie z brakiem poszanowania praw autorskich, potrafią komunikować się z nami językiem naturalnym. Generują teksty, odrabiają zadania domowe, potrafią generować obrazy, dźwięk i realistyczne wideo.

Niniejsza wystawa ma za zadanie sprawdzenie, w jaki sposób, na podstawie zgromadzonych danych, algorytmy sztucznej inteligencji poradzą sobie z interpretacją wybranych tytułów literackich.

Polecenia kierowane do AI były krótkie i lakoniczne, tak aby jak najwięcej pola do interpretacji pozostawić algorytmom, czego efektem są prezentowane grafiki.

Wystawę można oglądać w holu MBP, w godzinach otwarcia biblioteki.

Artystyczna wizja okładki książki pod tytułem O psie, który jeździł koleją, w klimatach Cyberpunk.
Zemsta Aleksandra Fredry w klimacie postapo.