Aktualności - strona 2

Zapraszamy na spotkanie "Fraza w Górach Orfickich"

Logo Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego Fraza
dodano: poniedziałek, 19 lutego 2024 autor: Rafał Wojciechowski

Stowarzyszenie Literacko - Artystyczne "Fraza" i Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie zapraszają na spotkanie "Fraza w Górach Orfickich" z udziałem autorów: Iwona Mesjasz, Zofia Mirska, Magdalena Rabizo-Birek, Antoni Matuszkiewicz, David Magen, Karol Maliszewski

19 luty 2024 r. (poniedziałek), godz. 17:00.

Prowadzenie Karol Maliszewski.

Patronat: Fundacja Olgi Tokarczuk.

„Fraza” to pismo literacko-artystyczne, które ukazuje się od 1991 roku w Rzeszowie, ale obejmuje swym zasięgiem wiele zakątków Polski, Europy i świata. Właśnie ukazał się jego 121 numer, w którym – obok prezentacji literatury i kultury współczesnej Litwy i Ukrainy – poczesne miejsce zajmują twórczynie i twórcy z Nowej Rudy i Kotliny Kłodzkiej: Michał Fostowicz, Maciej Bobula, David Magen, Karol Maliszewski, Antoni Matuszkiewicz, Zofia Mirska, czyniący to miejsce swą drugą ojczyzną Henryk Waniek.

Nazwa „Fraza w Górach Orfickich” bezpośrednio odnosi się do tytułu zapisków Matuszkiewicza publikowanych od wielu lat na łamach tego pisma. To piękne, metaforyczne określenie ziemi, z którą związało życie wielu niezwykłych ludzi, łączących w swojej twórczości poszukiwania artystyczne i poznawcze, odbywających podróże na szczyty gór i w głąb zagadek świata.

W tym numerze „Frazy” znajdują się również prace laureatek i laureata Konkursu na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza, który rozstrzygnięto na zamku Sarny podczas Festiwalu Góry Literatury w lipcu 2023 roku.

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie, w którym wezmą udział redaktorka naczelna „Frazy” Magdalena Rabizo-Birek oraz autorki i autorzy tego numeru „Frazy”, poprowadzi Karol Maliszewski. Będzie ono okazją do zaprezentowania dorobku pisma oraz wydanej w serii „Biblioteki Frazy” powieści Iwony Mesjasz Tańczący dom, rozgrywającej się na polsko-czeskim pograniczu Gór Orfickich.

Plakat zapraszający na spotkanie Fraza w Górach Orfickich