Archiwum za rok 2017

Kampania społeczna - Profilaktyka z Chodnika

29c07ba348cde24f430f4295162e5d4d43a64133.jpg
dodano: środa, 17 maja 2017 autor: Rafał Wojciechowski

„Noc znów nie daje spać mi,
jak Molesta, wrzucam muzę, na słuchawki,
płynę w rejs po osiedlach,
idę po dzielni, w głowie tysiąc rozkmin nad życiem,
a księżyc w pełni, rzuca blask na ulice...”

Szpec - „Nocą wszystko wygląda inaczej”

Pomysł na kampanię społeczną  powstał pewnego wieczoru, gdy szedłem późnym wieczorem ulicami  miasta. Wystarczyło kilka tygodni i  efekt będziecie mogli oglądać przez 5 kolejnych wydań gazety.

„Profilaktyka z chodnika” to kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na problemy, jakie dotykają  młodzież w okresie adolescencji - zażywanie środków psychoaktywnych, autoagresja, depresja oraz zachowania suicydalne.
Przedstawiłem je  na pięciu fotografiach,  do których  dołączona jest  sentencja uruchamiająca myślenie metaforyczne. Dzięki temu każdy z odbiorców będzie mógł przez chwilę zastanowić się nad problemem i być może mój mały „brain worm” zostanie w głowie na tyle długo, że, gdy przyjdzie czas na podjęcie odpowiedniej decyzji, osoba ta bez wahania zwróci się o pomoc lub po prostu pójdzie inną ścieżką.

Mam pełną świadomość tego, iż poruszamy bardzo trudne dla wielu tematy, lecz omijanie ich dziś nie jest żadnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że wiele z osób, których dotyczą wyżej wymienione kłopoty, charakteryzuje postawa ambiwalentna -  nie wiedzą, czy tak naprawdę tego chcą. Uważam, że szerzenie wiedzy w tym zakresie jest bardzo ważne nie tylko dla osób dorastających, ale i rodziców, wychowawców czy tych, którzy w jakiś sposób mają do czynienia z młodzieżą. Teraźniejszy tryb życia nie zawsze sprzyja młodym ludziom. Wielu rodziców nie ma czasu, aby porozmawiać z dzieckiem, a przecież okres dojrzewania  to dla nich czas poszukiwania odpowiedzi na setki pytań. Często, kiedy nie potrafią ich znaleźć w rodzinie, grupie rówieśniczej czy szkole, zaczyna narastać frustracja, niepewność  i rozczarowanie, co prowadzi do usilnej potrzeby akceptacji i zrozumienia za wszelką cenę.

Zgodnie z teorią Seymoura Epsteina,  która stanowi tło kampanii, zachowania człowieka wynikają z jego dążenia do zaspokajania potrzeb. Więc, moi drodzy, najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nauczyć się słuchać, rozmawiać i nie bać się zwrócić  o pomoc, kiedy widzimy, że nasze dziecko jej potrzebuje.

Just Read

Kampania społeczna powstała przy współpracy:
Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych
Młodzieżowego Klubu Wsparcia
Studio Efekt-Janusz Wołoszczuk Kudowa Zdrój

29c07ba348cde24f430f4295162e5d4d43a64133.jpg