Archiwum za rok 2019

Posłuchajmy wierszy

Karol Maliszewski rozmawia z zaproszonym poetą
dodano: poniedziałek, 25 listopada 2019 autor: Krystyna Fecko

Posłuchajmy wierszy


Za nami już XXIX Noworudzkie Spotkania z Poezją. W tym roku odbyły się one w listopadzie i jak zwykle impreza zgromadziła wielu miłośników poezji. Przyjechali do nas poeci nagrodzeni i wyróżnieni w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zygmunta Krukowskiego. Podczas Spotkań już uroczyście wręczono laureatom okolicznościowe pamiątki, dyplomy i nagrody pieniężne.

Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Bies z Mikołowa. Z jego zwycięskiego wiersza: „w ostatniej linijce miłości coś mi się rymuje z Polska” Karol Maliszewski zredagował tytuł do pokonkursowej antologii, czyli „Coś mi się rymuje z”. I jak sam napisał w przedmowie nie chodzi tu o dosłowne znaczenie rymów, raczej o współbrzmienie, zgranie się czegoś z czymś.

Miejsce drugie zajęła Marzena Jaworska z Warszawy za wiersz Odprawa, a trzecie przyznano Mirosławowi Gabrysiowi za wiersz Urodzony 29 lutego. Finaliści to znani już w środowisku literackim poeci. Są aktywni, biorą udział w konkursach i publikują w ważnych czasopismach literackich. Poeci nagrodzeni i wyróżnieni osobiście przedstawiali swój nagrodzony wiersz.

W tym roku mieliśmy aż trzech gości honorowych. Po raz pierwszy gościliśmy u nas Bartosza Suwińskiego. Poeta mieszka obecnie w Bystrzycy Kłodzkiej, debiutował w 2010 roku tomikiem poetyckim Sehir. Najnowsza książka (2019 r.) to Bura. Notatnik chorwacki. Jeden z krytyków uważa, że to fascynujący monolog człowieka zachłannie patrzącego na wszystko, co nas otacza. Poetę określa jako intelektualnego wędrowca, włóczykija i pasjonata spacerków. Suwiński uważa, że z chodzenia czerpie się spokój, a także myślenie i pisanie. Konrad Góra nasz drugi gość również jest entuzjastą i miłośnikiem łazikowania po lasach i polach. Ma swoistą filozofię egzystencji (trzeba tego po prostu posłuchać). Jest anarchistą, mieszka we Wrocławiu. Jego debiut poetycki: Requiem dla Saddama Husajna przypada na rok 2008. W wierszach słychać gniew, radykalne poglądy, ironię i politykowanie. Konrad Góra był już  u nas w 2015 r. i miał spotkanie z młodzieżą licealną. Trzecim gościem był  poeta i wybitny czeski fotograf Karel Tůma, który w świecie znany jest pod pseudonimem artystycznym Cojot Carlos. Jego teksty poetyckie zaprezentował w tłumaczeniu Konrad Góra. Rozmowy z poetami prowadził Karol Maliszewski.

Liryczny wieczór zakończył się poczęstunkiem, który jest zawsze doskonałą okazją, żeby jeszcze trochę podyskutować o poezji i nie tylko.    My ze swojej strony gratulujemy wszystkim poetom i dziękujemy publiczności za współtworzenie nastrojowego wieczoru. I jak zwykle zapraszamy za rok – będzie jubileusz.

Zygmunt Krukowski (1951-2013) – poeta, tłumacz, dramaturg i felietonista. Syn reemigrantów z Francji. Wieloletni pracownik Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”. Jego debiut pisarski przypada na lata 70. XX wieku. Laureat wielu konkursów literackich. Jego tomiki poezji to: „Kosztowna esencja” (Nowa Ruda 1993) i „Rzeczy na R” (Sopot 2012). Szczególnie ceniony za tłumaczenia angielskiego poety  Williama Blake`a. Mieszkał i zmarł w Nowej Rudzie. Od 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki jego imienia. 

Karol Maliszewski rozmawia z zaproszonym poetą
Juror konkursu Tomasz Leśniowski wręcza nagrodę Marzenie Jaworskiej
Zgromadzeni goście w Czytelni MBP słuchają rozmowy Karola Maliszewskiego z zaproszonym poetą
Poeta i krytyk literacki Karol Maliszewski
Pokonkursowe antologie na stole w Czytelni MBP
Widok na zgromadzonych gości w Czytelni MBP
Zwycięzca tegorocznego konkursu - Marcin Bies
Widok na zgromadzonych gości w Czytelni MBP