Archiwum za rok 2015

Spotkanie z OLGĄ TOKARCZUK

20150306161929.jpg
dodano: piątek, 6 marca 2015 autor: Grzegorz Rapanowicz

Miło nam było gościć w naszej bibliotece po raz kolejny znakomitą, cenioną na świecie i najbardziej nagradzaną polską pisarkę Olgę Tokarczuk. Tym razem autorka promowała swoją najnowszą, długo oczekiwaną książkę Księgi Jakubowe. Konwencja spotkania to dobrze znana uczestnikom wieczorów autorskich - rozmowa dwóch pisarzy. Prowadzący spotkanie Karol Maliszewski przybliżał czytelnikom bohaterów powieści, wymieniał się z autorką swoimi spostrzeżeniami i odczuciami. Czytelnicy zadawali pytania autorce. Jak zwykle spotkanie, chwilami emocjonujące dostarczyło wielu odpowiedzi np. na temat sposobu pracy Pani Olgi nad tym monumentalnym dziełem i jego osobistego postrzegania. Na zakończenie spotkania można było ustawić się w długiej kolejce po autograf pisarki.

KSIĘGI JAKUBOWE to obraz XVIII wiecznej Polski tuż przed rozbiorami. To wspaniała podróż po miejscach, czasach i religiach. Realizm magiczny łączy się tu z mądrym przekazem i pytaniem o naszą tożsamość. Głównym bohaterem jest Jakub Lejbowicz Frank (przydomek Frank znaczy Obcy), neoficki heretyk z Podola, postać dwuznaczna, kontrowersyjna, a zarazem bardzo interesująca. Stworzył żydowską sektę frankistów. Mistyk, który przechodzi z judaizmu najpierw na islam, a w końcu na katolicyzm. To człowiek, który traktuje religię bardzo przedmiotowe, by dojść do swojego wybranego celu. Podróżuje, agituje, zdobywa nowych wyznawców, by w końcu doprowadzić do rozłamu w społeczeństwie żydowskim. Najpierw ubogi, prześladowany i więziony zdobywa w końcu bogactwa, tytuły i zaszczyty. Umiera jako baron w Offenbachu w Niemczech. Innym bohaterem, na którego uwagę zwraca nam autorka to Ksiądz Benedykt Chmielowski, zapomniany autor Nowych Aten - pierwszej polskiej encyklopedii. To dzięki niemu Księgi Jakubowe mają taką szatę graficzną i rozbudowany podtytuł. Na kartach powieści znajdziemy wiele postaci, wszystkie je łączy, tak jak naszą autorkę zamiłowanie do książek.

20150306161923.jpg
20150306161929.jpg